Aruto Matsumoto

 

Urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Japonii, od 10 roku życia mieszka na stałe w Polsce. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Ukończył Szkołę Muzyczną II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Teresy Manasterskiej.

W tym samym czasie rozpoczął naukę kompozycji pod kierunkiem prof. Sławomira Czarneckiego.

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej - Quinn oraz kompozycji w klasie prof. Zbigniewa Bagińskiego. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu menadżera muzyki.

 

Doskonalił swoje umiejętności pianistyczno - kompozytorskie, biorąc udział w kursach, warsztatach i wykładach, prowadzonych przez wybitne osobowości, m.in. Metina Ülkü, Evan Rothstein, Lowella Liebermanna, Faye-Ellen Silverman, Daniela Moreila (Hochschule für Musik).

 

Działa również jako orkiestrator. Wraz z Janem Sanejko aranżował Suitę do ścieżki dźwiękowej z gry Heros of Might and Magic na orkiestrę symfoniczną (2017) oraz przygotował orkiestrację do muzyki z gier t.j. Diablo, Starcraft i World of Warcraft, w ramach pierwszego w Polsce Game Music Festival (2018) w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

Do tej pory skomponował kilkadziesiąt utworów, które wykonywane były na wielu wydarzeniach i festiwalach w Polsce i w Japonii, m.in. podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej - Warszawska Jesień, Festiwalu Tańca Yosakoi w Kochi, na Dworze Artusa w Toruniu, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, Centrum Promocji Kultury na Pradze w Warszawie, Planetarium Centrum Nauki Kopernik.

 

Jest dwukrotnym laureatem na Międzyuczelnianym Konkursie Kompozytorskim Koła Naukowo - Artystycznego UMFC, zdobył II miejsce za utwór Echoes na dwa akordeony (2014) oraz III miejsce za utwór Muzyka dla 7 wykonawców (2015). Oprócz muzyki instrumentalnej, napisał także utwory z użyciem live electronic, muzyka do filmów krótkometrażowych m.in. filmu przyrodniczego Z kamerą wśród śmieci, produkcji Zespół Wespół w reżyserii Łukasza Izerta.

 

Jako pianista występował w Osace, w Expo w Aichi, Studio Koncertowe Polskiego Radia w Warszawie, Matecznik Mazowsze Centrum Folklorystyczne w Karolinie, na Dom Polonii w Warszawie, w Muzeum Chopina w Warszawie, Celestynowie, Dom Darmstadt w Płocku, Katedrze oraz Klub 13 Muz

w Szczecinie, Centrum Manggha w Karakowie i UMFC.


Występuje również ze swoim bratem - Keiji Matsumoto - doktorantem grafiki

na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykonując performance muzyczno-plastyczne.

 

Obecnie studiuje dyrygenturę chóralną pod kierunkiem prof. Krzysztofa Kusiela Morozana macierzystej uczelni.

 

wróć...

zobacz

tutaj

EIGHT HANDS

QUARTET​​​​​​

EIGHT

HANDS

QUARTET​​​​​​

kontakt@eighthandsquartet.pl

+48 518 505 386